O nás

800x190totoDobrovoľnícka skupina Vŕba (DS Vŕba) je občianskym združením, ktoré sa venuje sprevádzaniu dospelých dlhodobo chorých a umierajúcich ľudí.  Od roku 1999 pôsobíme v Onkologickom ústave svätej Alžbety (OÚSA) a od augusta 2015 v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave.

Počet  dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek sa mení, spravidla v priebehu roka pracujeme s cca 25-timi dlhodobými dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami a asi s 50-timi  “ad hoc” dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami. Občianske združenie DS Vŕba tvorí v súčasnosti 10 členov, sú medzi nimi bývalí a súčasní dobrovoľníci, dobrovoľníčky, spolupracovníci a spolupracovníčky.

Našim poslaním je zmiernenie utrpenia a zlepšenie psychosociálnych podmienok pacientov v nemocnici. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky nezištne venujú časť svojho voľného času v prospech pacientov a pacientiek – navštevujú ich, ponúkajú im ľudskú prítomnosť, spoluúčasť, pomáhajú im vyplniť čas hospitalizácie rôznymi činnosťami, jednoducho ich sprevádzajú. Riadime sa heslom “Ja Ťa budem sprevádzať, ale Ty mi ukáž cestu…”

V závislosti od časových možností, zdravotného stavu, či záujmu naši dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa venujú:

Pravidelnému dobrovoľníctvu
Príležitostnému dobrovoľníctvu

Pravidelné dobrovoľníctvo

Pravidelní dobrovoľníci a dobrovoľníčky prichádzajú raz za týždeň, vždy v konkrétny deň na 1-3 hodiny. Venujú sa nasledujúcim činnostiam:

Sprevádzanie pacientov
Dobrovoľníci a dobrovoľníčky pravidelne navštevujú pacientov a pacientky na internom oddelení alebo oddelení rádiológie OÚSA za účelom spríjemniť im čas v nemocnici. Prichádzajú v poobedných (večerných) hodinách k pacientom a pacientkam na izbu, ponúkajú rozhovor, tichú prítomnosť, čítanie knihy.  Niekedy ide o individuálne rozhovory, inokedy o diskusie s celou izbou. Stretnutie je vždy v réžii samotných pacientov a pacientiek.

Vedenie tvorivých dielní
Dobrovoľníci a dobrovoľníčky na oddeleniach OÚSA a NOÚ ponúkajú pacientom a pacientkam možnosť zapojiť sa do pravidelných tvorivých klubov. Spoločne vyrábajú rôzne výrobky a podelia sa o svoje nápady a talenty. Spravidla sa večer stretne menšia skupinka a popri tvorení sa neraz rozvíri vzájomná diskusia. Týmto spôsobom majú pacienti a pacientky jednak možnosť stráviť čas v nemocnici kreatívne a zároveň, vyjsť zo svojich izieb a tvoriť v kolektíve.

Hranie spoločenských hier
Dobrovoľníci a dobrovoľníčky navštevujú pacientov a pacientky na oddeleniach OÚSA, kde im ponúkajú možnosť zahrať si spolu spoločenské hry. Či už sú to karty, šach, dáma, človeče či iná hra, pacientom a pacientkam ani dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam nechýba pravé hráčske nadšenie.

Mobilná knižnica
V rámci tejto činnosti jeden dobrovoľník/dobrovoľníčka pravidelne navštevuje viaceré oddelenia OÚSA a ponúka pacientom a pacientkam knihy na požičanie z knižnice DS Vŕba. Často krát nájdu spoločnú reč pri zaujímavej knihe alebo inej téme.

Ponuka teplých nápojov pre ambulantných pacientov a pacientky
Doobeda pacientom a pacientkam na nemocničných chodbách OÚSA a NOÚ spríjemňujú čakanie na vyšetrenie alebo terapiu dobrovoľníci a dobrovoľníčky ponukou kávy a čaju a svojou prítomnosťou. Milé slovo, úsmev a pohár teplého čaju, či kávy poteší nejedného človeka a aspoň na chvíľu osvieži dlhé čakanie pred ambulanciami.

Príležitostné dobrovoľníctvo

V DS Vŕba pôsobia dobrovoľníci a dobrovoľníčky aj príležitostne. V OÚSA spolu s nimi organizujeme rôzne podujatia pre pacientov a pacientky, počas ktorých ponúknu svoje talenty a zážitky. Atmosféra nemocnice sa tak mení vďaka rôznym koncertom, cestovateľským klubom,  umeleckým zážitkom.
Príležitostne spolupracujeme tiež s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami fotografmi, grafikmi, či ľuďmi ochotnými prispieť inou formou pomoci.

DS Vŕba je členom Platformy dobrovoľníckych centier a organizácii.