O nás

800x190toto

„Chorí a zomierajúci nepotrebujú len starostlivosť o telo, ale aj niekoho kto vypočuje ich obavy, radosť, smútok tak, aby pocítili blízkosť.“  Mária Hatoková, Alžebeta Frimmerová

Dobrovoľnícka skupina Vŕba (DS Vŕba) je občianskym združením, ktoré sa venuje sprevádzaniu dospelých dlhodobo chorých a umierajúcich ľudí. Od roku 1999 pôsobíme v Onkologickom ústave svätej Alžbety (OÚSA) v Bratislave.

Budova onkológie na heydukovej ulici
Onkologický ústav sv. Alžbety, Bratislava

Od augusta 2015 pôsobíme aj v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave.

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave. Bratislava, 16. december 2015. Foto: SITA/Marko Erd
Národný onkologický ústav, Bratislava

Počet  dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek sa mení, spravidla v priebehu roka pracujeme s cca 25-timi dlhodobými dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami a asi s 50-timi  “ad hoc” dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami. Občianske združenie DS Vŕba tvorí v súčasnosti 10 členov, sú medzi nimi bývalí a súčasní dobrovoľníci, dobrovoľníčky, spolupracovníci a spolupracovníčky.

Našim poslaním je zmiernenie utrpenia a zlepšenie psychosociálnych podmienok pacientov v nemocnici. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky nezištne venujú časť svojho voľného času v prospech pacientov a pacientiek – navštevujú ich, ponúkajú im ľudskú prítomnosť, spoluúčasť, pomáhajú im vyplniť čas hospitalizácie rôznymi činnosťami, jednoducho ich sprevádzajú. Riadime sa heslom:

“Ja Ťa budem sprevádzať, ale Ty mi ukáž cestu…”

V závislosti od časových možností, zdravotného stavu, či záujmu naši dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa venujú:

Pravidelnému dobrovoľníctvu
Príležitostnému dobrovoľníctvu

Pravidelné dobrovoľníctvo

„Čím viac budeš robiť pre ostatných bez toho, aby si očakával odmenu, tým viac dostaneš z najneočakávanejších zdrojov.“ Brian Tracy

Pravidelní dobrovoľníci a dobrovoľníčky prichádzajú raz za týždeň, vždy v konkrétny deň na 1-3 hodiny. Venujú sa nasledujúcim činnostiam:

Sprevádzanie pacientov

_DSC8109

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky pravidelne navštevujú pacientov a pacientky na internom oddelení alebo oddelení rádiológie OÚSA za účelom spríjemniť im čas v nemocnici. Prichádzajú v poobedných (večerných) hodinách k pacientom a pacientkam na izbu, ponúkajú rozhovor, tichú prítomnosť, čítanie knihy.  Niekedy ide o individuálne rozhovory, inokedy o diskusie s celou izbou. Stretnutie je vždy v réžii samotných pacientov a pacientiek.

Vedenie tvorivých dielní

DSC_2147

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky na oddeleniach OÚSA a NOÚ ponúkajú pacientom a pacientkam možnosť zapojiť sa do pravidelných tvorivých klubov. Spoločne vyrábajú rôzne výrobky a podelia sa o svoje nápady a talenty. Spravidla sa večer stretne menšia skupinka a popri tvorení sa neraz rozvíri vzájomná diskusia. Týmto spôsobom majú pacienti a pacientky jednak možnosť stráviť čas v nemocnici kreatívne a zároveň, vyjsť zo svojich izieb a tvoriť v kolektíve.

Hranie spoločenských hier

_DSC8132

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky navštevujú pacientov a pacientky na oddeleniach OÚSA, kde im ponúkajú možnosť zahrať si spolu spoločenské hry. Či už sú to karty, šach, dáma, človeče či iná hra, pacientom a pacientkam ani dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam nechýba pravé hráčske nadšenie.

Mobilná knižnica

P1040968.

V rámci tejto činnosti jeden dobrovoľník/dobrovoľníčka pravidelne navštevuje viaceré oddelenia OÚSA a ponúka pacientom a pacientkam knihy na požičanie z knižnice DS Vŕba. Často krát nájdu spoločnú reč pri zaujímavej knihe alebo inej téme.

Ponuka teplých nápojov pre ambulantných pacientov a pacientky

DSC_1925

Doobeda pacientom a pacientkám na nemocničných chodbách OÚSA a NOÚ spríjemňujú čakanie na vyšetrenie alebo terapiu dobrovoľníci a dobrovoľníčky ponukou kávy a čaju a svojou prítomnosťou. Milé slovo, úsmev a pohár teplého čaju, či kávy poteší nejedného človeka a aspoň na chvíľu osvieži dlhé čakanie pred ambulanciami.

Príležitostné dobrovoľníctvo

IMG_4028

„Chvíľka pomoci je lepšia než desať dní súcitu.“  Rumunské príslovie

V DS Vŕba pôsobia dobrovoľníci a dobrovoľníčky aj príležitostne. V OÚSA spolu s nimi organizujeme rôzne podujatia pre pacientov a pacientky, počas ktorých ponúknu svoje talenty a zážitky. Atmosféra nemocnice sa tak mení vďaka rôznym koncertom, cestovateľským klubom,  umeleckým zážitkom.
Príležitostne spolupracujeme tiež s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami fotografmi, grafikmi, či ľuďmi ochotnými prispieť inou formou pomoci.

DS Vŕba je členom Platformy dobrovoľníckych centier a organizácii.