Aktuálne


Staň sa Vŕbou!

Hľadáme dobrovoľníkov k onkologicky chorým pacientom v nemocnici.         

 

Koho hľadáme?                                                                                                       

♥ Dobrovoľníkov k pacientom na lôžkach – na rozhovor, vypočutie, hranie spoločenských hier, čítanie kníh a iné

♥ Dobrovoľníkov – hudobníkov hrajúcim  hudbu na onkologickom oddelení (klávesy, gitara) 

♥Dobrovoľníkov do tvorivých dielní – sprostredkovanie zaujímavej techniky alebo akejkoľvek tvorivej činnosti pacientom na oddelení

⇒ Postup a dôležité termíny aktuálneho jarného náboru a podmienky pre dobrovoľníctvo u nás nájdete TU.


Neviditelni hrdinoviaNeviditeľní hrdinovia

Predstavte si, že čakáte v nemocnici na vyšetrenie či liečbu a zrazu Vám niekto prinesie kávu alebo čaj, aby Vám čakanie rýchlejšie ubehlo. Alebo sa niekto s Vami porozpráva a vypočuje, čo Vás trápi…

Prečítajte si inšpiratívny rozhovor so zakladateľkami občianskeho združenia Vŕby – s predsedníčkou združenia Alžbetou Frimmerovou a školiteľkou, odbornou garantkou, členkou predsedníctva a psychologičkou Máriou Hatokovou.

Celý rozhovor nájdete tu.


DSVrba_na_VrbyVoláme sa Vŕby

Po novom občianske združenie Vŕby zmenilo po 20 rokoch fungovania svoj názov, resp. ani nie tak zmenilo, ako len skrátilo na oslovenie, pod ktorým dobrovoľníkov poznajú a volajú v teréne, jednoducho Vŕby.

Začínali sme ako neformálne zoskupenie prvých dobrovoľníkov – nadšencov, odtiaľ pôvodný názov Dobrovoľnícka skupina Vŕba. Po pretransformovaní sa na občianske združenie v apríli 2003 DS Vŕba postupne rástla, profesionalizovala sa, rozvíjala svoj program i prácu s dobrovoľníkmi. Preto sme sa pri príležitosti 20. výročia vzniku rozhodli pre výstižnejší a v praxi overený názov 😊.

Zmenilo sa aj sídlo, doslova len o ulicu ďalej, nájdete nás teraz na Heydukovej 3. Všetky ďalšie údaje zostávajú nezmenené a nezmenené zostáva aj to podstatné, a síce pomáhať primárne onkologickým pacientom v nemocniciach!


Vrba-20-rokov-koncertPomáhame už 20 rokov!

Viac ako 200 dlhodobých dobrovoľníkov, takmer 15 000 dobrovoľníckych hodín venovaných onkologickým pacientom v podobe rozhovorov, vypočutia, tichej spoluúčasti, či hrania spoločenských hier, čítania kníh z mobilnej knižnice, tvorivých klubov a rozdávania kávy a čaju. To je len stručný výpis 20-ročnej histórie Dobrovoľníckej skupiny Vŕba (DS Vŕba), občianskeho združenia, ktoré sa po novom volá skrátene Vŕby – oslovením, ktorým dobrovoľníkov aj všetci volajú. Zobraziť celú správu (pdf)

 
vrbaVenujte nám 2%

Blíži sa obdobie, kedy vy môžete rozhodnúť, komu venujete svoje 2%. My vo Vŕbe venujeme svoj čas onkologickým pacientom, aby sme im pomohli spríjemniť neľahké chvíle v nemocnici. Vďaka pomoci 2% vieme zakúpiť materiál na všetky aktivity, ktoré naši dobrovoľníci robia pre pacientov. Zároveň sa snažíme, aby pacientov navštevovali kvalitne pripravení a zaškolení dobrovoľníci.

Chcete vidieť, čo sa nám z 2% podarilo?

Údaje a podrobnejší postup k darovaniu, nájdete tu.

Talent?Máte talent?  

Máte zaujímavý nápad ako spestriť našim pacientom deň na oddelení? Povedzte nám to. Už sme drôtikovali, mali sme koncerty, cestovali sme po svete, boli sme na Evereste, v Japonsku, Austrálii, Keni, Indii a kade-tade po svete. Ale  to len vďaka ľuďom, ktorí sa prišli podeliť o svoje cestovateľské zážitky alebo talenty. Ak by ste aj vy chceli priniesť pacientom na onkologické oddelenie kus sveta alebo svojho talentu pridajte sa k nám, ako príležitostní dobrovoľníci. Alebo máte iné talenty, ktorými by ste nám chceli pomôcť? Fotíte, robíte grafiky, maľujete, tvoríte, varíte, pečiete…? Kreativite a tvorivosti medze nekladieme. Dajte nám o sebe vedieť. Lebo dobrých dobrovoľníkov nikdy nie je dosť.

plagatTD2022_loga_A3Zapojte sa s nami do Týždňa dobrovoľníctva

V rámci Týždňa dobrovoľníctva si  22.9.2022 budeme môcť vypočuť prezentáciu o našej činnosti.

Na infostretnutí sa dozviete:

-ako funguje dobrovoľnícka skupina Vŕba a ako pomáhame onkologickým pacientom,
– ako sa stať dobrovoľníkom,
– aké sú naše dobrovoľnícke programy,
– aké sú hranice našich služieb,
– ako sa o dobrovoľníkov staráme,
….. a odpovieme na všetky Vaše otázky.

Tešíme sa na stretnutie.

Prihlásiť sa môžete kliknutím SEM.

IMG_20200525_095918 – kópiaVŕba v čase korona pandémie – pomoc na vstupnom filtri do nemocnice

Niektorí z našich dobrovoľníkov, ktorí pred pandémiou roznášali kávy a čaje čakajúcim onkologickým pacientom pred ambulanciami, dnes v čase pandémie, pomáhajú navigovať pacientov pri vstupe do Onkologického ústavu sv. Alžbety. Pre nemocnicu je toto v čase pandémie, dôležitá a aktuálna pomoc, tak isto ako pre samotných pacientov. Dobrovoľníci nasmerujú všetkých pacientov,  aby si zmerali teplotu, vydezinfikovali ruky  a dozrú, či majú nasadené ochranné rúško na tvár, správne. Nie je to síce roznášanie kávy, no sme radi, že môžeme v týchto ťažkých časoch, aj takto dobrovoľnícky pomáhať.

green-eco-mobile-telephone-vector-786824Bezplatná telefonická linka laickej podpory Vŕba

Začiatkom januára sme spustili službu pre hospitalizovaných pacientov Onkologického ústavu sv. Alžbety -Telefonickú linku laickej podpory Vŕba. Pandémia zavrela nemocničné oddelenia nie len pre návštevy pacientov, ale aj naším sprevádzajúcim dobrovoľníkom. K ťažkej situácii onkologicky chorých pacientov,  sa  tak pridávajú ťaživé pocity súvisiace s pandémiou. Pocity ako osamelosť, úzkosť, strach, či neistota, môžu byť tak v tejto dobe ešte oveľa viac v prežívaní pacientov prítomné. Preto sme sa rozhodli, ponúknuť pacientom bezplatne telefonicky kontaktovať našich laických, ale vyškolených a skúsených dobrovoľníkov, ktorí ponúkajú ľudský kontakt, vypočutie, podporu, a ak treba dokážu pacientov nasmerovať na ďalšiu pomoc. Pacienti môžu kontaktovať dobrovoľníkov v pravidelných časoch, 5 x týždenne.

Telekomunikačný partner bezplatnej linky je Slovak Telekom.

Ďakujeme lige proti rakovine

Liga proti rakovine nás podporila sumou 700 Eur z 22. ročníka Dňa narcisov. Tieto financie boli určené na zakúpenie materiálov na tvorivé dielne a taktiež na edukačný materiál pre našich dobrovoľníkov.  Veľmi pekne ďakujeme za pomoc.

Ako nás hodnotia pacienti?

Snažíme sa každý rok dať pacientom možnosť a priestor, aby sa vyjadrili k službám, ktoré im ako dobrovoľníci poskytujeme. Majú možnosť napísať, čo sa im páči, s čím sú spokojní alebo nespokojní, čo by uvítali alebo čo by radi zmenili. Pacienti majú možnosť vyplniť dotazník spokojnosti, ktorý sa následne vyhodnocuje. Celé HODNOTENIE si môžete prečítať TU.

BDC-002-web-336x212-sachy-v01Týždeň dobrovoľníctva

Máme dôkaz, že dobré skutky sa dejú! Pod týmto heslom organizovalo Bratislavské dobrovoľnícke centrum  aj v tomto roku Týždeň dobrovoľníctva. Ani my sme nechýbali. Zapojili sme sa do Trhu dobrovoľníctva, kde náš stánok navštívilo viac ako 90 návštevníkov. V tomto týždni sme zorganizovali aj workshop na tému “Dobrovoľníctvo na onkológii…v čom je iné?”. Týždeň dobrovoľníctva sme zavŕšili burzou kníh, ktoré sme v spolupráci s Miestnou knižnicou Petržalka zadarmo rozdávali vo vestibule Onkologického ústavu sv. Alžbety, aby sme pacientom aspoň takto spríjemnili chvíle čakania na vyšetrenie. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do týždňa dobrovoľníctva akokoľvek zapojili.

uz ste sa rozhodliAj šírenie videa môže pomôcť

Už ste sa rozhodli? Máme pre vás ponuku… Pripravili sme krátke video o tom, čo robíme, ale aj ako nám môžete pomôcť vy. Pomáhať sa dá mnohými spôsobmi a jedným z nich je šírenie tohto videa medzi vašich známych. Hľadajte spolu s nami ďalších ľudí, ktorí sa k nám pridajú a prispejú svojimi 2%, lebo len spoločnými silami môžeme pokračovať v tom, čo robíme. Pomôžte nám trochu v tom, pomáhať aj pacientom…
Tu nájdete spomínané video.

Aj Váš talent môže byť smerodatný.

Máte zaujímavý nápad ako spestriť našim pacientom deň na oddelení? Povedzte nám to. Už sme drôtikovali, mali sme koncerty, cestovali sme po svete, boli sme na Evereste, v Japonsku, Austrálii, Keni, Indii a kade-tade po svete. Ale  to len vďaka ľuďom, ktorí sa prišli podeliť o svoje cestovateľské zážitky alebo talenty. Ak by ste aj vy chceli priniesť pacientom na onkologické oddelenie kus sveta alebo svojho talentu pridajte sa k nám, ako príležitostní dobrovoľníci. Alebo máte iné talenty, ktorými by ste nám chceli pomôcť? Fotíte, robíte grafiky, maľujete, tvoríte, varíte, pečiete…? Kreativite a tvorivosti medze nekladieme. Dajte nám o sebe vedieť. Lebo dobrých dobrovoľníkov nikdy nie je dosť.

public-opinion-660x330Na vašom názore nám záleží.

V období  od  júna do júla 2018 prebiehal na oddeleniach nemocníc (Národný onkologický ústav a Onkologický ústav sv. Alžbety) a pred ambulanciami, kde pôsobia naši dobrovoľníci zisťovanie spokojnosti pacientov so službami Dobrovoľníckej skupiny Vŕba. Pacienti  mali možnosť sa vyjadriť,  ako sú spokojní s našimi službami, prístupom dobrovoľníkov… Celé HODNOTENIE paceinetov za rok 2018 si môžete prečítať TU 

P1050970 Máme Srdcia na dlani

Pondelok 12.decembra 2016 sa konalo v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave slávnostné udeľovanie ocenenia dobrovoľníkov a dobrovoľníčok s názvom Srdce na dlani 2016 organizované Bratislavským dobrovoľníckym centrom(BDC) v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava. V rámci tohto podujatia bolo ocenených viacero dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, koordinátorov a koordinátoriek a bola to príjemná oslava dobrovoľníctva ako takého. DS Vŕba sa podarilo získať dokonca dve  Viac…

karibCestovateľské večery

Karibik, či Japonsko – exotické končiny, do ktorých sa nie každý môže dostať. Vďaka dobrovoľníkom, ktorí sa prídu podeliť so svojimi zážitkami spoznáme tieto kraje aj na oddelení rádiológie OÚSA. Pacienti tak znova budú mať možnosť trochu si “pocestovať” priamo z oddelenia a pozrieť sa aj na miesta, kam by možno sami nešli.

dobromat –vian.Pomáhajte pri nakupovaní darčekov

Už viete čím potešíte svojich blízkych pod vianočným stromčekom? Ak aj vy patríte k fanúšikom online nákupov, znova pripomíname, že môžete využiť Dobromat. Nákupy totiž môžu mať pridanú hodnotu. Ak ich zrealizujete cez Dobromat, časť sumy, ktorú zaplatíte venuje internetový obchod pre DS Vŕba.
Ak chcete, aby ste nezabudli pri nákupoch na túto možnosť, pridajte si do prehliadača pomocníka prostredníctvom Viac…

DSC_2123Rastieme v NOÚ

Nedávno sme sa zúčastnili slávnostného gala večera Umenie pre život na podporu NOÚ, ktorého súčasťou bolo okrem baletu aj krátke video-predstavenie úspechov NOÚ za posledný rok. Medzi iným mali hostia možnosť vidieť aj ukážku činnosti dobrovoľníčok DS Vŕba – Monika na chodbách pred ambulanciami ponúkala kávu a čaj a Gabika, ako realizuje s pacientmi Tvorivé kluby na oddelení radiačnej onkológie. (Záznam z tohto podujatia bude možné si pozrieť sobotu 12.11. na Dvojke.) Viac…